Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Dublin


      Dublin jest stolicą i zarazem największym miastem Republiki Irlandii. Położony jest na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey. Wg spisu ludności z roku 2006 miasto zamieszkuje 505 739 mieszkańców natomiast aglolerację zamieszkuje około 1 661 000 mieszkańców.
       Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem mimo tego, iż zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z głównych zabytków jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu fortyfikacji wikingów w XIII wieku. Zamek swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii. W centrum miasta dominuje niewysoka zabudowa w przeważającej mierze utrzymana w stylu gregoriańskim i neoklasycznym (XVIII w.).
      Na północ znajdują się budynki Uniwersytetu Irlandii (Trinity College). Najciekawszym budynkiem jest uniwersytecka biblioteka, znana z kolekcji rękopisów. Najsłynniejszym jest Księgą z Kells (Book of Kells). W Dublinie znajduje się wiele muzeów. Jednym z najbardziej znanych jest muzeum browaru Guinnessa
Inne zabytki:



Położenie na Google Maps

Link Dublin

GALERIA